Ne dirajte u rodiljne naknade
Zavaljena u fotelju svakih par sekundi bacam pogled na svoje otečene gležnjeve. Provjeravam kod supružnika dal i on primjećuje isto. Odgovor potvrdan. Užas. Mogel mi je to bar blaže priopćiti. Da to nisam čula od njega teško da bi poverovala da mi taj dio tijela trenutno pripada. Zbog njegovog hladnog i groznog odgovora sad nemam volje ni za lakiranjem noktiju o čemu vrlo aktivno razmišljam već danima.
Natečeni gležnji muče me iz razloga koji vam upravo namjeravam pojasniti.
Srećom, cigareta sam se ostavila još zdavnja pa me nimalo ne brine to kaj budu poskupele za celu kunu. Tutač nam uz benzin ide i na plin tak da nas Jaca, iako je planirala, nije direktno lupila po žepu. Do utorka kad mi je dead line za predaju kolumne, još nije imala snage i hrabrosti priopćiti nam javno po čemu bu to vdrapila da pokrpa proračunsku rupu.
Jedino čega sam se pribojavala je da bu zagrabila u škrabicu iz koje svaki mesec kešira i ovak mizerne porodiljne naknade. No, ispalo je da Jadranka, ali i ministar Šunker, ipak imaju sluha kad su u pitanju majke male ili još ne rođene djece. Znaju oni kolko se u nas trudnica i rodilja količina hormona more povisiti, a u takvom stanju neuračunjivosti svakaj bi nam moglo pasti na pamet.
Da su samo i bocnuli u porodiljne naknade, garantiram vam da bi organizirala trudnički bunt, pa bi i mi, poput seljaka u proljeće krenule put Markova trga. Ipak, ne traktorima nego kolicima, a količinu decibela koju proizvodi jedno gladno djetešce nemre nadglasati ni najmoćniji Ferguson ili John Deere. S natečenim gležnjima teško da bi došla dalje od Reke. Sad vam je jasnije, ne?
Umirila me izjava koju su u ponedeljak navečer prenosili neki portali, a u njoj se objašnjava da za rodiljne naknade Vlada mora pronaći dodatnih 100 milja kuna, al neka, naglasili su, raduje ih činjenica da se rađa sve više djece. Odgovorno tvrdim da se uz današnja primanja i lovu koju država osigurava za uzdržavanje tek rođenih Hrvata na osnivanje obitelji odlučuju samo oni kojima fali koja daska u glavi. Istina, nismo ni mi dali izraditi tablicu prihoda i rashoda prije neg smo se pohvatali i napravili prdu, a bome ni dečeca koji je na putu, no sve me više brine da bu s mesecima, pogotovo dok krene sezona grijanja, naš kućni budžet sve manji, a novčanici sve tanji.
No, kaj mi zbilja nije jasno je činjenica da se prvih šest meseci primanja rodilje bitno ne razlikuju od njene prosječne plate posljednjih šest meseci dok je još hodala na posel. Da mi je videti mudraca koji se toga setil! Sigurno je reč o kakvom muškom ili ženi koja je sve dobro proučila iz studentskih skripti. Praksa pokazuje da se prvih šest meseci još kak tak i da preživeti jer detetu zapravo ne treba puno neg pelene i mamina sisa. Pravi potrošač koje kakvih kašica i sokića na koje ode najveći dio love zapravo postaje s pol godine, taman kad nam iz državne blagajne blagonaklono mjesečno uplaćuju maksimalnih 2660 kuna. Svaka im dala!
Zagovarateljica sam ideje da se izradi lista troškova, pa da sve koje su na porodiljnom dobivaju istu lovu. Pa zna se kolko dete mesečno košta. Ne košta mene ko zaposlenicu Glasa nikaj manje ni više neg onu koja radi u Belupu ili u Slogi!?! Ak joj koja od nas poželi priuštiti haljinicu iz ovosezonske kolekcije Baby Dior, nek se snađe, ko joj kriv na tak istančanom ukusu za modu.
Danas ujutro noge su mi ipak u normalnom stanju. Mam mi je lakše. S ovima v Zagrebu nikad ne znaš, jel bi piškili il bi kakili. Nesreća je kaj oni ne nose pelene. Bolje biti u stanju pripravnosti. Ovo je ujedno i poziv svim zainteresiranim majkama ukolko na jesen zaškripi. Kolona kreće pri izlaznoj tabli Koprivnica.
Najnoviji komentari